Przewodnik po Sandomierzu

OPROWADZAMY PROFESJONALNIE ALE BEZ RUTYNY

 

 

 

 

 

 

Góry Pieprzowe - zwane potocznie "Pieprzówkami" częściowo położone w Sandomierzu. Ich wysokość sięga dwustu metrów nad poziom morza. Góry Pieprzowe stanowią trzykilometrowa krawędź Wyżyny Sandomierskiej. "Pieprzówki" zbudowane są ze skał, liczących pół miliona lat, z łupków kambryjskich i kwarcytów. Nazwę zawdzięczają brunatno-szarej barwie łupków, które pod wpływem erozji, czyli czynników atmosferycznych, kruszą się, tworząc drobny gruz skalny. 

To właśnie od koloru i faktury skały powstała nazwa przepięknego o każdej porze roku miejsca. W "Pieprzówkach" zachowały się trawy, relikty roślinności stepowej.

Najważniejszym gatunkiem roślin porastających Góry Pieprzowe stanowi dwanaście gatunków dziko rosnącej róży, z czego dwa gatunki, w tym róża Kostrakiewicza, występują wyłącznie tutaj. Warto wspomnieć, że w Europie jest 40 gatunków dziko rosnącej róży. W Górach, w Sandomierzu rośnie dwanaście. Stanowi to 1/4 europejskiego rosarium.

Ponadto w Górach Pieprzowych można zobaczyć wiele gatunków roślin zagrożonych wyginięciem. Bogate i unikatowe walory fauny i flory sprawiły, że w 1979 roku Góry Pieprzowe uznano rezerwatem przyrody, obejmującym osiemnaście hektarów. Poniżej widok na Góry ze skarpy Starego Miasta w Sandomierzu, z ulicy Jana Długosza.

Liczby mówią same za siebie

67550

Klientów rocznie

1389

Wycieczek każdego roku

365

Pracujemy bez przerwy

24 h

Jesteśmy dostępni

Co mówią nasi klienci

Bardzo dziękujemy za wspaniałego przewodnika. Pani?(niestety imienia nie pamiętam) w niezwykle interesujący i  merytoryczny sposób zapoznała nas z historią i najważniejszymi miejscami Sandomierza. Jednomyślnie wszyscy byliśmy pod ogromnym wrażeniem gruntownej wiedzy i emocji które się nam udzieliły. Jeszcze raz bardzo dziękujemy i serdecznie Panią pozdrawiamy.
Danka
Danka
Szczecin
Z dziećmi z mojej klasy chciałam przyjechać sama, nie korzystając z usług przewodnika, gdyż wydawało się nam, że podniesie to koszt wycieczki. Nic podobnego. Zdecydowaliśmy się na przewodnika. To była nasza najlepsza decyzja. Przewodnik po Sandomierzu pokazał dzieciom wiele ciekawych miejsc i przede wszystkim opowiadał bardzo interesująco.
Ewa Mikulska
Ewa Mikulska
Warszawa
Sandomierz jest pięknym i urokliwym miasteczkiem. Dzięki wiedzy Pani przewodnik, poznaliśmy Sandomierz od podszewki. Byliśmy zachwyceni wiedzą Pani przewodnik. Przede wszystkim należy podkreślić zaangażowanie młodej dziewczyny w pokazanie miasta i jego historii. Sami nie bylibyśmy w stanie zobaczyć tego, co pokazał nam przewodnik po Sandomierzu
Piotr Woźniak
Piotr Woźniak
Zakrzewo