Przewodnik po Sandomierzu

OPROWADZAMY PROFESJONALNIE ALE BEZ RUTYNY

 

 

 

 

 

 

Podziemna Trasa Turystyczna w Sandomierzu to jedna z największych atrakcji turystycznych miasta. To korytarze i 34 piwnice zlokalizowane pod ziemią, pod Starym Miastem w Sandomierzu. Powstawały na przełomie piętnastego i siedemnastego wieku. Kopane przez kupców zamieszkujących miasto i wykorzystywane jako podziemne magazyny na towary, którymi handlowali. Długość trasy wynosi około pół kilometra. Najgłębsza komora sięga dwunastu metrów. Temperatura wynosi około 12 stopni Celsjusza. Latem jest przyjemny, orzeźwiający chłód, zimą, ciepło. Sandomierskie lochy owiane są wieloma mrocznymi legendami. Jedna z nich opowiada o dzielnej dziewczynie, ratującej Sandomierz przed Tatarami, wprowadzając ich do lochów, gdzie razem z nią zostali na wieki zasypani.

Podziemne piwnice zabezpieczano i aranżowano w latach 70. ubiegłego wieku. Przy zabezpieczaniu pracowali górnicy z Przedsiębiorstwa Robót Górniczych w Bytomiu. Podziemna Trasa Turystyczna w Sandomierzu została udostępniona dla zwiedzających 10 grudnia 1977 roku.

Zwiedzanie trwa około 40 minut. Zwiedza się wyłącznie w grupach zorganizowanych z przewodnikiem. Po kupieniu biletu, turysta otrzymuje informację, o której godzinie odbędzie się kolejne wejście. W zależności od natężeniu ruchu turystycznego w danym dniu, czas oczekiwania na zwiedzanie waha się od 5 do 30 minut. Poza sezonem czas oczekiwania na zwiedzanie jest dość spory. Grupy zorganizowane, jak wycieczki szkolne i inne tego typu, wchodzą z przewodnikiem, który ich oprowadza po Sandomierzu, na przykład z naszym. Bilet do podziemi kosztuje 13 złotych normalny, 9 złotych ulgowy. Dla turystów indywidualnych opłatę za przewodnika wliczono w cenę biletu. Dla grup wycieczkowych nie posiadających przewodnika, na przykład od nas, koszt przewodnika po trasie wynosi 20 złotych. Podziemna Trasa Turystyczna otwarta jest niemalże we wszystkie dni w roku od godziny 10 do 18. Poza sezonem trasa czynna do godziny 16.

Liczby mówią same za siebie

67550

Klientów rocznie

1389

Wycieczek każdego roku

365

Pracujemy bez przerwy

24 h

Jesteśmy dostępni

Co mówią nasi klienci

Bardzo dziękujemy za wspaniałego przewodnika. Pani?(niestety imienia nie pamiętam) w niezwykle interesujący i  merytoryczny sposób zapoznała nas z historią i najważniejszymi miejscami Sandomierza. Jednomyślnie wszyscy byliśmy pod ogromnym wrażeniem gruntownej wiedzy i emocji które się nam udzieliły. Jeszcze raz bardzo dziękujemy i serdecznie Panią pozdrawiamy.
Danka
Danka
Szczecin
Z dziećmi z mojej klasy chciałam przyjechać sama, nie korzystając z usług przewodnika, gdyż wydawało się nam, że podniesie to koszt wycieczki. Nic podobnego. Zdecydowaliśmy się na przewodnika. To była nasza najlepsza decyzja. Przewodnik po Sandomierzu pokazał dzieciom wiele ciekawych miejsc i przede wszystkim opowiadał bardzo interesująco.
Ewa Mikulska
Ewa Mikulska
Warszawa
Sandomierz jest pięknym i urokliwym miasteczkiem. Dzięki wiedzy Pani przewodnik, poznaliśmy Sandomierz od podszewki. Byliśmy zachwyceni wiedzą Pani przewodnik. Przede wszystkim należy podkreślić zaangażowanie młodej dziewczyny w pokazanie miasta i jego historii. Sami nie bylibyśmy w stanie zobaczyć tego, co pokazał nam przewodnik po Sandomierzu
Piotr Woźniak
Piotr Woźniak
Zakrzewo