Podziemna Trasa Turystyczna w Sandomierzu to jedna z największych atrakcji turystycznych miasta. To korytarze i 34 piwnice zlokalizowane pod ziemią, pod Starym Miastem w Sandomierzu. Powstawały na przełomie piętnastego i siedemnastego wieku. Kopane przez kupców zamieszkujących miasto i wykorzystywane jako podziemne magazyny na towary, którymi handlowali. Długość trasy wynosi około pół kilometra. Najgłębsza komora sięga dwunastu metrów. Temperatura wynosi około 12 stopni Celsjusza. Latem jest przyjemny, orzeźwiający chłód, zimą, ciepło. Sandomierskie lochy owiane są wieloma mrocznymi legendami. Jedna z nich opowiada o dzielnej dziewczynie, ratującej Sandomierz przed Tatarami, wprowadzając ich do lochów, gdzie razem z nią zostali na wieki zasypani.
Podziemne piwnice zabezpieczano i aranżowano w latach 70. ubiegłego wieku. Przy zabezpieczaniu pracowali górnicy z Przedsiębiorstwa Robót Górniczych w Bytomiu. Podziemna Trasa Turystyczna w Sandomierzu została udostępniona dla zwiedzających 10 grudnia 1977 roku.
Zwiedzanie trwa około 40 minut. Zwiedza się wyłącznie w grupach zorganizowanych z przewodnikiem. Po kupieniu biletu, turysta otrzymuje informację, o której godzinie odbędzie się kolejne wejście. W zależności od natężeniu ruchu turystycznego w danym dniu, czas oczekiwania na zwiedzanie waha się od 5 do 30 minut. Poza sezonem czas oczekiwania na zwiedzanie jest dość spory. Grupy zorganizowane, jak wycieczki szkolne i inne tego typu, wchodzą z przewodnikiem, który ich oprowadza po Sandomierzu, na przykład z naszym. Bilet do podziemi kosztuje 13 złotych normalny, 9 złotych ulgowy. Dla turystów indywidualnych opłatę za przewodnika wliczono w cenę biletu. Dla grup wycieczkowych nie posiadających przewodnika, na przykład od nas, koszt przewodnika po trasie wynosi 20 złotych. Podziemna Trasa Turystyczna otwarta jest niemalże we wszystkie dni w roku od godziny 10 do 18. Poza sezonem trasa czynna do godziny 16.